Napapiirillä luvassa vuosikymmenen voittotaistelu – Mukana Elfyn Evans ja kotimaan huiput

Rallin suomenmestaruussarjan toinen osakilpailu on vuorossa tulevana viikonloppuna 29.-31.1. Rovaniemen, Kemijärven ja Posion alueilla ajettavan legendaarisen Arctic Lapland Rallyn merkeissä. Tunturirallina kansan suussa paremmin tunnettu kilpailu ajetaan jo 61. kerran peräjälkeen historiansa aikana.  

Tunturirallin tapahtumat käynnistyvät tulevana torstaina, kun ohjelmassa on kilpailun testierikoiskoe Kursungissa. Torstain uutuudeksi kilpailunjärjestäjä Rovaniemen Urheiluautoilijat on tuonut seremoniallisen lähdön Lordin aukiolla, joka siirtyy siis perjantai-aamulta torstai-iltaan klo 19 alkavaksi. 

Ensimmäinen erikoiskoe, Aittajärvi 1, käynnistyy perjantaina klo 10:53 ja päivä päättyy klo 18:23 alkavaan Mäntyvaaran raviradan yleisöerikoiskokeeseen. Kaikkiaan perjantaina ajetaan kuusi erikoiskoetta ja 98 erikoiskoekilometriä. 

Lauantaina tarjolla on vielä 123 kellotettavaa kilometriä. Päivä polkaistaan käyntiin Veittivaarassa klo 9:13 ja kilpailun viimeinen erikoiskoe, lähes 32-kilometrinen Sarriojärvi on vuorossa klo 15:58 alkaen. Palkintoseremonioita Lordin Aukiolla vietetään klo 18:18. 

Kilpailun reitissä on tänä vuonna jälleen mukavasti uutta, mutta myös perinteisiä jäisiä klassikoita, kuten Siikakämä ja em. Aittajärvi ja Sarriojärvi. Kellolampi on nykykuskeille täysin uusi erikoiskoe, edellisen kerran pätkä oli mukana vuosituhannen alkupuolella. Hanhikoski on ajettu viimeksi vuonna 2017, joten siitäkään ei kovinkaan monella kuskilla ole entuudestaan kokemuksia. Myös Murtotunturin ja Veittivaaran erikoiskokeet ovat saaneet uusia osuuksia mukaansa. Murtotunturin loppuosuutta kilpailunjärjestäjät kuvailevat erityisen haastavaksi, ellei jopa rallin ratkaisun paikaksi. 

SM1-luokassa hurja joukko poronsarvien tavoittelijoita

Rallin kirkkain tähti on oikeutetusti Monte-Carlon rallissa viime viikonloppuna kautensa avannut Toyotan Elfyn Evans, joka on Rovaniemellä uransa toista kertaa mukana hakemassa testikilometrejä helmikuun puolivälissä ajettavaan Ruotsin MM-ralliin. 

Myyttiset ja monien himoitsemat poronsarvet ovat luvassa kuitenkin SM1-luokan voittajalle. Tänä vuonna SM1-luokan voiton tavoittelijoita on peräti 24 kappaletta. Ennakolta voittokamppailuun voidaan nostaa ainakin seitsemän, ellei jopa kahdeksan nimeä. 

Suurimpana voittajasuosikkina on luonnollisesti SM1-luokan kärkimies, kauden avausosakilpailun Mikkelissä voittanut Skodan Esapekka Lappi. Pieksämäkeläinen on kerran aikaisemmin uransa aikana päässyt Lordin aukiolla sarvia nostelemaan, silloin elettiin vuotta 2012. Lapin nykyiseltä kartanlukijalta Enni Mälköseltä sen sijaan sarvet vielä puuttuvat. 

Luokassa on mukana kaksi muutakin kuljettajaa, joilta poronsarvet jo löytyvät. Viime vuoden voittaja Tuukka Kauppinen Toyotalla, sekä edellisvuoden ykkönen Mikko Heikkilä Skodalla ovat mukana Tunturissa valmistautumassa kansainväliseen kauteen ja haluavat varmasti päättää valmistautumisjakson voitokkaasti. 

Edellä mainittujen lisäksi klassikkokisan suurimpia voittajasuosikkeja ovat Lauri Joona, Roope Korhonen, Niclas Grönholm, sekä virolaislupaukset Jaspar Vaher ja Patrick Enok. 

Toyotan japanilaissuojatit SM2-luokan suosikeiksi

Kauden avauskilpailu tarjosi SM2-luokan osalta pienoisen yllätyksen, kun Toyotan junioriohjelman kuljettajat Rio Ogata ja Kanta Yanaguida valtasivat luokan kaksi korkeinta palkintokoroketta. Kaksikko lähtee näin suosikkeina myös Rovaniemelle, mutta helpolla voitto ei Rovaniemeltä tule irtoamaan. 

Sarjan kolmannelta paikalta Tunturiin starttaava Pekka Keski-Korsu on tottunut menestymään Lapin haastavissa oloissa. Plakkarissa on kaksi kolmatta sijaa kahdelta edelliseltä vuodelta.

Luokassa suuri mielenkiinto kohdistuu Jarkko Nikaraan, joka aloittaa kautensa Toyotan junioriohjelmaan kuuluvan kartanlukija Tomiya Maekawan kanssa Rovaniemeltä. Kaksikko voitti viime vuonna SM3-luokan mestaruuden, joten edessä on hyppäys kaksivedosta nelivetoon. 

SM3-luokassa kärkipaikalta kisaan starttaa Vili Hakala, joka nappasi Mikkelin avauskisan voiton nimiinsä. Hakalalle kovimman haasteen heittävät Mikkelin kakkonen Roope Hirvonen, sekä samassa kisassa kärkipaikalta ulosajanut Lauri Halonen. 

SM4-luokassa ykkössuosikkeja ovat Aaron Holopainen ja Miska Tuomisto, jotka kävivät huiman kamppailun avauskisan voitosta. Holopainen vei tuolloin korkeimmat pisteet 0,5 sekunnin turvin. 

SM5-luokassa väki on Tunturissakin valitettavan vähäistä. Mukana on vain kolme autokuntaa, eikä voittajan ennustaminen ole helpoin tehtävä, kun kaksi kolmesta autokunnasta keskeytti Mikkelissä ja kolmas aloittaa kauden Tunturista. 

Kaudella 2026 Ralli SM -sarjan suorat lähetykset esitetään FlyingFinn.tv -palvelussa. Tulospalvelu, GPS-seuranta ja väliajat sekä kaikki muu rallin seuraamiseen löytyy sarjan verkkosivuilta osoitteesta rallism.fi. Koostelähetykset esitetään kilpailun jälkeisenä sunnuntaina Yle TV2 -kanavalla ja Yle Areenassa.