HISTORIC ARCTIC LAPLAND RALLY LUOKKATULOKSET

 17.-18.1.2003 Rovaniemen UA   NATIONAL HISTORIC        

 Results: TENAB,Mänttä         Final official results

  lka  ryh  ylk     aika    ohjaajat

 Class: 1 / ikäkaudet E-F enint. 850 cc;started 1;retired 0;disqualified 0

   1             2.02.53;7  Ossi Rantalainen     FIN

 ( 40)  H                   Mikko Tuominen       Saab Sport               

 

 Class: 2 / ikäkaudet E-F enint. 1150 cc;started 3;retired 1;disqualified 0

   1             2.06.20;6  Hannu Nurmikumpu     FIN

 ( 48)  H                   Timo Luoma-Kyyny     Hillman Imp              

 

   2             2.14.07;0  Antti Lappalainen    FIN

 ( 47)  H           7.46;4  Kari Huttunen        Ford Anglia 1000         

 

 Class: 4 / ikäkaudet E-F enint. 1600 cc;started 2;retired 0;disqualified 0

   1             1.54.08;2  Pekka Vesanen        FIN

 ( 21)  H                   Mika Turkki          Ford Cortina Lotus       

 

   2             2.05.31;0  Hannu Roiha          FIN

 ( 29)  H          11.22;8  Hannu Harjulahti     Ford Consul Cortina      

 

 Class: 5 / ikäkaudet E-F yli 1600 cc;started 3;retired 0;disqualified 0

   1             1.46.54;1  Ville Silvasti       FIN

 (  2)  H                   Jukka Silvasti       Porsche 911              

 

   2             2.06.15;7  Jorma Karhapää       FIN

 ( 17)  H          19.21;6  Esa Auer             Porsche 911              

 

   3             2.54.23;5  Juha Asplund         FIN

 ( 42)  H        1.07.29;4  Kari Kovalainen      Triumph 2000             

 

 Class: 7 / ikäkausi G (T) yli 1600 cc;started 1;retired 0;disqualified 0

   1             2.13.42;5  Jari Hyvärinen       FIN

 ( 44)  H                   Risto Hyvärinen      Volvo 142 S              



Ensimmäisen aika ja muiden häviö siihen nähden

 
HISTORIC ARCTIC LAPLAND RALLY / KANSALLINEN HISTORIC

 
EK1 (14.21 km)                   EK2 (6.60 km)                    EK3 (23.43 km)                  

VAUHDIN MAAILMA/AITTA            RADIOLINJA/HIETAVAARA            YLIJOKI                         

 1.Silvasti Ville      8.56;6     1.Silvasti Ville      5.35;2     1.Silvasti Ville     14.51;0

 2.Velin Raimo         0.04;0     2.Karhapää Jorma      0.16;4     2.Vesanen Pekka       1.21;5

 3.Karhapää Jorma      0.20;6     3.Vesanen Pekka       0.22;5     3.Karhapää Jorma      1.39;1

 4.Vesanen Pekka       0.21;3     4.Virtanen Vesa-Matti 0.27;4     4.Virtanen Vesa-Matti 2.20;7

 5.Virtanen Vesa-Matti 0.54;5     5.Roiha Hannu         0.28;7     5.Rantalainen Ossi    2.57;4

 6.Rantalainen Ossi    0.56;1     6.Rantalainen Ossi    0.31;1     6.Roiha Hannu         3.06;7

 7.Roiha Hannu         0.58;6     7.Nurmikumpu Hannu    0.45;8     7.Nurmikumpu Hannu    3.54;3

 8.Nurmikumpu Hannu    1.33;2     8.Lappalainen Antti   0.59;6     8.Hyvärinen Jari      4.24;1

 9.Lappalainen Antti   1.54;5     9.Hyvärinen Jari      1.09;2     9.Lappalainen Antti   4.38;7

10.Hyvärinen Jari      1.59;0    10.Asplund Juha        1.38;4    10.Asplund Juha        5.19;4

11.Asplund Juha        2.10;7    11.Velin Raimo         4.33;6

 
 

EK4 (15.00 km)                   EK5 (3.80 km)                    EK6 (20.40 km)                  

HERTZ/HIETALOMA                  RANTASIPI POHJANHOVI/MÄNTYVAARA1 PETÄJÄ-VAMMA                    

 1.Silvasti Ville      9.53;6     1.Vesanen Pekka       3.46;6     1.Silvasti Ville     14.13;1

 2.Vesanen Pekka       0.09;5     2.Silvasti Ville      0.01;5     2.Vesanen Pekka       0.59;0

 3.Virtanen Vesa-Matti 1.06;5     3.Virtanen Vesa-Matti 0.02;0     3.Karhapää Jorma      1.14;7

 4.Rantalainen Ossi    1.10;7     4.Karhapää Jorma      0.06;6     4.Virtanen Vesa-Matti 1.24;3

 5.Roiha Hannu         1.16;2     5.Rantalainen Ossi    0.13;6     5.Rantalainen Ossi    1.53;1

 6.Nurmikumpu Hannu    1.25;1     6.Roiha Hannu         0.16;1     6.Asplund Juha        2.26;8

 7.Karhapää Jorma      1.31;6     7.Nurmikumpu Hannu    0.19;6     7.Roiha Hannu         2.39;3

 8.Hyvärinen Jari      1.54;7     8.Hyvärinen Jari      0.32;2     8.Nurmikumpu Hannu    2.41;3

 9.Lappalainen Antti   2.13;0     9.Lappalainen Antti   0.34;2     9.Hyvärinen Jari      3.23;8

10.Asplund Juha        2.46;9    10.Asplund Juha        0.38;5    10.Lappalainen Antti   3.51;2

 
 

EK7 (29.80 km)                   EK8 (9.90 km)                    EK9 (30.00 km)                  

BATTERY/AHMAVAARA                KELLOLAMPI                       KÄMÄ                            

 1.Silvasti Ville     18.45;0     1.Silvasti Ville      6.53;1     1.Silvasti Ville     20.10;3

 2.Vesanen Pekka       1.33;3     2.Vesanen Pekka       0.21;6     2.Vesanen Pekka       2.00;0

 3.Karhapää Jorma      2.18;4     3.Karhapää Jorma      0.37;3     3.Rantalainen Ossi    3.28;9

 4.Rantalainen Ossi    3.17;9     4.Asplund Juha        0.46;8     4.Roiha Hannu         3.35;3

 5.Nurmikumpu Hannu    3.43;5     5.Nurmikumpu Hannu    1.03;5     5.Nurmikumpu Hannu    3.42;7

 6.Roiha Hannu         3.52;7     6.Rantalainen Ossi    1.07;0     6.Asplund Juha        4.06;2

 7.Asplund Juha        4.45;4     7.Roiha Hannu         1.16;1     7.Hyvärinen Jari      5.05;9

 8.Hyvärinen Jari      5.00;5     8.Lappalainen Antti   1.26;1     8.Lappalainen Antti   5.09;6

 9.Lappalainen Antti   5.17;8     9.Hyvärinen Jari      1.27;9     9.Karhapää Jorma      9.21;8

10.Virtanen Vesa-Matti 9.15;9

 
 

EK10 (3.80 km)                                                                                    

SHELL/MÄNTYVAARA2                                                                                 

 1.Silvasti Ville      3.38;1

 2.Vesanen Pekka       0.16;9

 3.Karhapää Jorma      0.26;6

 4.Roiha Hannu         0.28;7

 5.Nurmikumpu Hannu    0.29;0

 6.Rantalainen Ossi    0.35;3

 7.Lappalainen Antti   0.39;7

 8.Hyvärinen Jari      1.12;6

 9.Asplund Juha        8.09;8